HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Sofia Blog 2024-06-06

Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Saveti o dijagnostici, lečenju i prevenciji.

HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Šta su kondilomi?

Kondilomi, poznati i kao papilomi, virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzrok njihovog nastanka je HPV virus (humani papiloma virus), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona, anusa ili penisa. Postoji preko 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Najčešći uzročnici kondiloma su HPV tipovi 6 i 11, koji obično ne izazivaju rak. Međutim, tipovi kao što su HPV 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do pojave raka grlića materice, posebno ako postoji dugotrajna infekcija uz prisustvo drugih rizičnih faktora.

Kako se prenosi HPV virus?

HPV virus se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguće je i prenošenje virusa sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do razvoja laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Retko, ali moguće, virus se može preneti i oralnim seksualnim odnosima, kao i prenošenjem sopstvenim rukama sa inficiranih delova tela na druge delove.

Vreme inkubacije može varirati od mesec dana do godinu dana, što otežava praćenje izvora infekcije.

Klinička slika i simptomi

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se mogu naći na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre, dok se kod žena obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ili ređe u vagini i na grliću materice.

Promene su obično mekane, izdužene papilomatozne tvorevine beličaste ili ružičaste boje, koje mogu biti pojedinačne ili grupne. U početku su male, ali mogu narasti i postati voluminozne. Moguća je sekundarna infekcija, maceracija ili čak krvavljenje.

Dijagnoza i lečenje

Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a u nekim slučajevima i dodatnim testovima kao što je test sirćetnom kiselinom ili histološkim ispitivanjem.

Lečenje kondiloma može biti izazovno i dugotrajno. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju – zamrzavanje tečnim azotom.
  • Laser – efikasna metoda za unutrašnje kondilome.
  • Hirurško uklanjanje – kod većih promena.
  • Topikalne kreme – kao što su podofilotoksin ili fluorouracil.

Važno je napomenuti da lečenje uklanja samo vidljive promene, ali ne i sam virus, pa je moguć recidiv.

Kondilomi tokom trudnoće

Kondilomi se često šire tokom trudnoće zbog promena u imunom sistemu. Lečenje je neophodno i može se sprovoditi laserskim vaporizacijama, čak i u kasnijim fazama trudnoće. Ako postoje veće promene na grliću materice, laserska terapija se može izvesti neposredno pre porođaja.

Prevencija: Vakcine protiv HPV-a

U Srbiji su dostupne vakcine protiv HPV-a, kao što su Cervarix i Gardasil, koje štite od najopasnijih tipova virusa. Preporučuje se vakcinacija devojkama u dobi od 9 do 26 godina, pre početka seksualnog života, kako bi se postigao najveći efekat.

Vakcinacija se obavlja u tri doze, sa intervalima od dva i šest meseci nakon prve doze. Iako cena vakcine može biti visoka (oko 150 evra po dozi), smatra se jednom od najefikasnijih metoda prevencije raka grlića materice.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna, ali u većini slučajeva bezopasna infekcija. Ključno je pravovremeno otkrivanje i lečenje, kao i pravilna prevencija kroz bezbednije seksualne odnose i vakcinaciju. Ako primetite bilo kakve promene, obavezno se konsultujte sa lekarom kako biste dobili tačnu dijagnozu i odgovarajuću terapiju.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.